Vše nejlepší k svátku, poezie!

21. března 2018 v 23:20 | Maggot |  Ostatní šílenosti
Co je pro mě poezie?
Vše, co je psáno ve verších.Ne, tato definice je naprosto nesmyslná. Poezie skrývá city. Můžu napsat prózu a upravit ji do veršů, ale to z ní poezii ještě nedělá. Poezie je duše básníka, která se snaží spojit s duší čtenáře.

Já se ve své poezii naprosto otevírám. Nejsem to já, kdo z básní mluví, ale někdo kým bych nejspíš chtěl být. Házím svou zlost a smutek do básní, abych s tím neotravoval lidi okolo. Z básně je to přece jenom jiné. Bojím se otevřít skutečnému světu, nepřijme mě tak, jako poezie, proto za ní utíkám a schovávám tam kousky sebe.

Otázka ,Co tím chtěl básník říct?' je nechutná. To, co chtěl říct, řekl. To, co chtěl naznačit, naznačil. A to, co chtěl nechat otevřené, zůstalo otevřené. Pokud je něco nejednoznačného, musí si v tom najít každý to svoje. Nevadí, když si báseň vyložíte úplně jinak, než ostatní. Báseň na vás totiž nějak promluvila a je to váš pocit, který jste od ní přijali. Nikdo vám ho nevezme. Dobrá poezie totiž nedává jen myšlenku, ale i city a pocity. Ponořte se do básní a nechte je, ať na vás promlovají.

Dnes, 21.3. byl Světový den poezie. Oslavil jsem ho koupí sbírky O pálení od Martina Helcmana a účastí na autorském čtení. A jak vy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama