10 pravopisných nešvarů, které nenávidím

Čtvrtek v 13:12 | Maggot |  Přání a stížnosti
Vyjímka
Kdyby každýmu na základce necpali do hlavy, že výjimka je výjimka a píše se to krapet jinak, než jsme zvyklí to říkat, tak nic proti nemám. Ale když to učitelky zopakujou dvacetkrát, dají to do diktátu a potom je stejně sakra málo lidí, kteří ví jak se to píše, tak mi to přijde krapet smutný. Dokonce jsem paskvil jako je vyjímka četl po docentovi, který vyučuje na vysoké škole.

To se hold stává.
Je skvělý, když chcete někomu vzdát hold. Pak je písmeno d na konci slova oprávněné. Ale věta: "To se hold stává," je hnusná a člověk by z ní zvracel. V tomto případě se totiž píše HOLT a nic jinýho. Holt má význam podbný jako slovo prostě.

Aby jsme
Taky to nerad přehánim se spisovnou češtinou, ale pokud si nemůžete zapamatovat, že žádný "aby jsme" neexituje, tak prosím používejte abychom. Já často používám výraz abysme, což je pro mě taková obdoba slova abychom v obecné češtině. Říká se to normálně mezi lidma ne?

Vidíš mně?
Vidim tobě! Blbost co? Jestli nedokážete rozpoznat, kde napsat mě a kde mně, tak pište mne. Buď si budou lidi myslet, že jste zapomněli na háček, nebo že jste intelektuál (ne vždy to funguje). Jednoduchá poučka praví: "Dejte si tam místo toho mě/mně tvar zájmena ty. Když tam má být tě/tebe, pak píšeme mě, pokud tam je ti/tobě, potom píšeme mně."

Shlédnutí videa
Hlavně že to všechny ty fejsbůky a jůtuby píšou, ale stejně lidi raději shlížej videa. Představuju si to asi tak, že položí mobil na zem, spustí video, vylezou na židli a ze židle shlíží dolu na video. Když se na něco nedíváte z výšky, tak to většinou zhlédnete.

Ftip
Jasně, tohle nikdo nemyslí vážně. Ftipný ftipy. Jakože víš co? Aby to bylo ještě ftipnější. Hahaha! Vtipnost slova ftip vypršela asi deset vteřin po tom, co to někdo vymyslel. Nepoužívejte ho, prosím.

Opoctatnění
Ano, i takové zajímavé výrazy najde člověk na facebookové stránce studentské organizace Vysokého učení technického. Dlouho jsem se divil, jak to mohli napsat, ale můj známý mi ihned vysvětlil, že slovo opoctatnění vzniká ze slova pocta. No jasně! Akorát (to mě taky štve, když někdo napíše akorád, ale d/t už tu jednou bylo) ta věta potom nedává smysl. Když jde o podstatu, tak vždy opodstatnění.

5-ti%ní
-ti -mi -ni -tý
Miluju pomlčky a za nima koncovky číslovek. Ono se trochu předpokládá, že člověk, kterej umí česky, umí i skloňovat. Všechny ty koncovky za číslicema a jednotkama jsou naprosto zbytečný. Prostě napíšu 5% (bez mezery) a všichni ví, že to je pětiprocentní. V jednoduchosti je přeci krása. Ono když to napíšete tak, jako v nadpisu, tak z toho může vzniknout pěti-ti procentníní.

Nabušíme Vám to do uší!
Tady neni nic pravopisně špatně. Jen chci poukázat na přežitek, kterej nemám rád. Nikdo si ze základky nepamatuje, že se píše výjimka a ne vyjímka, ale všichni si pamatujou, že se ve formálním dopise píše Vám s velkým V. Pak to cpete všude. U neformálních textů je to ale hnus. Přijde mi to naprosto zbytečné. Je to asi věc vkusu, ale tohle pravidlo bych vážně nechal jenom na formální dopisy na úřad resp. e-maily. Na fejsbůk s tim nechoďte.

Osum
Člověk, kterej je schopnej tohle napsat, tak nejenže nedával pozor ve škole, ale i v životě. Číslovky používáme často a stejně jsou tací, co se je nenaučí psát správně. Je podivné, že se s výrazem osum setkávám častěji než s výrazem sedum. Čím to je? Čím to je?

#stavarisdoustavuprojazykcesky - Miluju heštegy, vznikají delší slova než v němčině.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zlozana Zlozana | E-mail | Web | Čtvrtek v 13:35 | Reagovat

Bože můj! Nesnáším, jak všichni píšou hold, všechny v mém okolí o tom vytrvale poučuju, ale vůbec to nepomáhá! :D
A mým oblíbeným koníčkem je opravování slova "štrůdl" (protože tam má být, kruci, čárka) ve všech možných jídelních lístcích :D

2 Maggot Maggot | Web | Čtvrtek v 14:45 | Reagovat

[1]: Rezignoval jsem. Hold už prostě neopravuju. A se štrůdlem jsem se teda moc nesetkal, ale to je asi tim, jaký stránky navštěvujeme a s kym si píšeme :-)

3 sw sw | Web | Čtvrtek v 17:20 | Reagovat

Skvosty. Dnes marná snaha to vysvětlovat...

4 Lux Lux | Web | Sobota v 11:24 | Reagovat

Chápu, chyby mě taky naprosto vytáčí! Určitě jich i u sebe pár najdu, zas ze sebe nebudu dělat poloboha českého jazyka... Ale když píšu formálně nebo něco důležitého, dávám si extrémní pozor.

P.S. Nikdy jsem nepochopila tu pomůcku ti/tobě. Protože ve 3. pádě můžeš použít jak ,mně´ tak i ,mi´. a to pak mate. Já si prostě pamatuju: 2. + 4. pád - mě, 3. + 6. - mně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama